Každoročně se, zejména na fórech a facebookových skupinách, masově setkáme s jedním dotazem: "Co mi to vyrostlo za papriku?" Ačkoliv se může zdát, že se jedná o jednoduchou otázku, na kterou je ještě jednodušší odpověď, opak je pravdou. Ve skutečnosti totiž již papriku bez štítku v 99 % případů identifikovat nelze. Proč tomu je a jak tomu předejít?
PROČ NELZE URČOVAT Z FOTEK
V tuto chvíli existuje okolo 4000 "oficiálně" uznávaných odrůd chilli. Tato databáze však zohledňuje pouze tradiční odrůdy vybraných domestikovaných druhů. Kompletní číslo včetně mezidruhových hybridů, F1 odrůd, neustálených odrůd atd. bychom museli vyjádřit pětimístnou sumou. A v takovém množství narazíme na mnoho odrůd, které jsou si více či méně podobné. Největší problém jsou samozřejmě typické podlouhlé papričky. Ano, pokud se v nějaké skupině na takovou odrůdu zeptáte, polovina lidí vám ji určí jako Rawit a druhá jako Ring of Fire. Jenže celkové množství odrůd není zdaleka tak omezené. Ve skutečnosti jsou takových odrůd minimálně stovky: Cabe Keriting, Byadgi, Indian PC-1, Banjarmasin a pokračovat bychom mohli dlouho. Výběr bychom samozřejmě mohli zúžit na základě chuti, pálivosti, vzhledu a struktury rostliny nebo třeba barvy květů. Ale opravdu jste ochutnali všechny odrůdy na světě? Opravdu dokážete přesně stanovit pálivost papriky i s ohledem na klimatické podmínky, ve kterých vyrůstala? A opravdu jste viděli všechny rostliny a květy, že si troufnete odrůdu určit?
PREVENCE
Naprostá alfa a omega je řádné označení každé odrůdy štítkem s jejím názvem. Štítky popisujeme kvalitní fixou, která nevybledne na slunci. Tento základní a jednoduchý krok je tou nejlepší prevencí. Největším nepřítelem pěstitele je totiž lajdáctví. A pokud si sazenici neoznačíme, nemůžeme přeci později žádat po ostatních, aby tu práci udělali za nás. Koneckonců, odrůdy jsme před výsevem vybírali z nějakého důvodu. Není nám proto jedno, co pěstujeme, abychom nám na názvu v květináči nezáleželo.
OVĚŘENÉ ODRŮDY
Dalším důležitým bodem je výsev ověřených stabilních odrůd. Samozřejmě se může stát, že semínka dostaneme od kamaráda, který už ani neví, jak se jmenuje (v lepším případě ta odrůda, v tom horším on sám). Pouze nám řekne, že jsou to beraní rohy a že jsou super do nálevu. Bohužel, toto je také jediná informace, kterou o paprice budeme kdy vědět. Pěstovat neoznačená semínka bez názvu odrůdy je svým způsobem v pořádku. Jen je následně nechtějme určit. Nejde to. Beraních rohů jsou stovky.
OVĚŘENÉ ZDROJE
I v případě stabilních odrůd je důležité získávat je z ověřených zdrojů. Ano,i u prvotřídního certifikovaného osiva je šance, že z některého semínka vyroste nechtěný hybrid. Ovšem produkce osiva není žádný holubník a má svá pravidla, která tyto šance silně eliminují. Oproti tomu někdo, kdo na bazaru prodává semínka za pár korun, má zpravidla všechny sazenice v jednom záhoně. Tedy v prostředí, ve kterém dochází k velké míře vzájemnému křízení. Je tedy velké riziko, že nám z takových semínek vyroste jiná odrůda, hybridní, kterou již z podstaty věci určit nelze. Stejně tak pokud si papriky pravidelně vyséváme z vlastního osiva a po nějaké době začnou vypadat jinak, rostliny se nám pokřížily mezi sebou.
CO DĚLAT, KDYŽ NEVÍM, CO MI VYROSTLO?
I přes veškerou snahu se může stát, že název odrůdy ztratíme nebo si jím nebudeme jistí. Lesklé zapichovací štítky lákají ptáky, kteří je mohou z květináčů vytahovat a dokonce i odnést. Při vyschnutí substrátu vzniká mezi stěnou květináče a substrátem mezírka, kam může štítek zapadnout. Sebelépe vypadající fixa může na slunci prakticky kompletně vyblednout. Nebo jen odrůda v květináči vypadá jinak, než by měla.
KONTROLA VÝSEVU
Pokud jste objevili papriku bez štítku, prvním krokem by měla být kontrola vysetých odrůd. V drtivé většině případů zjistíte název odrůdy během několika minut. Výjimkou mohou být třeba superhoty, které vypadají často skoro stejně, případně různé kultivary Jalapeno nebo již zmíněné podlouhlé papričky. Druhou výjimkou je případ, kdy ze semínka vyroste nechtěný hybrid. Tady může být situace zrádná, jelikož výsledný hybrid může náhodou připomínat některou z odrůd, kterou jsme vyseli. A oheň je na střeše. Pokud nemůžete objednávku najít, navštivte alespoň web prodejce. Třeba na tom našem najdete několik set odrůd společně s fotkami, které můžete porovávat.
KONTAKTUJTE PRODEJCE
Pokud předchozí krok nevedl ke zdárnému určení, zkuste se obrátit na prodejce, od kterého jste osivo získali. Jelikož jako prodejci pěstujeme odrůdy na osivo ve velkém množství, máme v oku i případnou variabilitu dané odrůdy. Stejně tak dokážeme odhadnout, jak mohou plody vypadat při pěstování v menší nádobě nebo při deficitu živin. Naprostý zlomek odrůd je pak poznatelný na první pohled. Typicky se jedná třeba o Jalapeno Dieghito, Thunder Mountain Longhorn nebo Chinese Multicolor. Tyto odrůdy jsou totiž vzhledově specifické a neexistuje nic podobného - prozatím.
NEZAHLCUJTE FÓRA
Pokud se nám ani s pomocí prodejce nepodařilo odrůdu určit, nedá se nic dělat. Členové fór totiž nemají žádný kontext, zejména pak které odrůdy jsme vysévali, v jakých podmínkách je pěstujeme apod. Veškeré tipy proto budou jen náhodné výstřely s téměř 100% šancí minout. Mimo to pak na podobné dotazy odpovídají členové, kteří za celou dobu působení ve skupině nemají jediný příspěvek. Zkrátka si prostě tipnou, čímž uškodí zejména tazateli. Množství podobných dotazů je pak každoročně opravdu neúnosné a ve výsledku jen degradují obsah skupiny, protože vzniká zbytečná debata bez možnosti správné odpovědi.
Nejdůležitější je proto prevence v podobě důsledného označování pěstovanných rostlin. Jakmile jednou ztratíme název odrůdy nebo nám vyroste rostlina, která se neslučuje s žádnou z vysévaných odrůd, už to bude vždy jen "paprika". Výjimkou zůstává jen velmi omezený počet odrůd, které jsou natolik typické, že by k jejich záměně mohlo dojít jen obtížně. Nesnažme se ale za každou cenu přiřadit název něčemu, o čem nemáme ani tušení, co by to mohlo být.