Napříč chilli papričkami se setkáme s velkým množstvým různých barev. Některé jsou velmi časté a běžné (červená), jiné relativně vzácné (lososová, krémově žluto-bílá). Za jejich projevem i dědičností z generace na generaci stojí geny. A jak že u paprik fungují?
Zbarvení většiny paprik podléhá třem alelám: y (yellow), c1 (carotenoids 1) a c2 (carotenoids 2). Každá z těchto alel tvoří vždy dvojici, kterou nazýváme GEN. Alela y kontroluje typ karotenoidů, alela c1 počet karotenoidů takového typu a alela c2 jejich koncentraci.
Každá z alel může mít dominantní nebo recesivní formu. Alely pro barvu plodu podléhají u paprik úplné dominanci. To znamená, že přítomnost dominantní alely zcela potlačí projev alely recesivní. Gen (dvojice alel) YY bude mít tedy stejný vnější projev jako gen Yy. Naopak recesivní yy bude mít projev odlišný. Dominantní alelu píšeme velkým písmenem, recesivní malým. Například dominantní alela yellow se zapíše jako Y, recesivní jako y.
Nejrozšířenějším zbarvením je u paprik červená. Toto zbarvení je totiž dominantní nad všemi ostatními. Pokud je každý gen zastoupen alespoň jednou dominantní alelou Y, C1 a C2, žádná z recesivních alel (y, c1, c2) už na zbarvení nemá vliv. Genotyp YY C1C1 C2C2 i Yy C1c1 C2c2 se tedy projeví červenou barvou.
Pokud nám vypadne dominantní alela C2, dojde ke snížení koncentrace karotenoidů, což se projeví oranžovou barvou (například YY C1C1 c2c2). Z toho důvodu je toto zbarvení o něco méně časté.
Žluté zbarvení vzniká projevem recesivních alel y a c1 a dominantní C2, tedy přesně opačně, než je tomu u barvy oranžové. Možné jsou tedy jen dvě kombinace, yy c1c1 C2C2 a yy c1c1 C2c2. Žluté zbarvení je proto ze všech tří nejméně časté.
A co se stane, když vypadnou všechny dominantní alely a v genotypu nám zůstane yy c1c1 c2c2? V takovém případě nedojde k syntéze žádného karotenoidu a výsledná barva je bílá. Bílou barvu je proto velmi obtížné ustálit, zejména při křížení s jinak zbarveným kultivarem.
Mimo to jsou zde tzv. geny malého účinku, které způsobují různé odstíny. Žlutá barva může být svítivá, ale také lehce směrem k oranžové, pastelová, krémová, žluto-bílá apod. Například při křížení se takové kombinace relativně obtížně odhadují a je proto potřeba pěstovat větší množství rostlin. I mezi běžnými kultivary si však všimneme, že i když jsou všechny červené, oranžové nebo žluté, každá z nich má trochu jiný odstín.
Krom základních barev daných kombinací karotenoidů existuje řada dalších. Například zelená a hnědá. Obě tyto barvy jsou způsobeny přítomností alely cl (chlorophyll retainer, v překladu "zadržovač chlorofylu"). Nezralé plody jsou totiž zelené důsledku přítomnosti chlorofylu. Během zrání dochází k jeho degradaci a je nahrazen nově syntetizovanými karotenoidy. Pokud je však přítomna alela cl, chlorofyl v plodu zůstane i nadále .
Aktivní gen clcl v kombinaci s bílou vede k jasně zelenému zbarvení. V kombinaci se žlutou je zbarvení mírně nažloutlé až zelenožluté, označované též jako Mustard. Zbarvení oranžové a červené v kombinaci s tímto genem vede k projevu barvy hnědé. U oranžové to nelze říct s jistotou, ale pravděpodobně dochází k barvám jako Caramel, Burgundy nebo Cappuccino.
Posledním genem, který si zde popíšeme, je im (immature). Tento gen se projevuje fialovým až černým zbarvením, které může být dokonce i finální. Zatím přesně nevíme, na jakém principu funguje fialové zbarvení plodu v plné zralosti (např. Pimenta da Neyde, Kathumby Black). Například zmíněná PDN je po rozkrojení oranžová. Je tak možné, že jsou v rostlině přítomny nějaké geny zajišťující přeměnu chlorofylů na karotenoidy v mezokarpu a endokarpu, ne však v exokarpu.
Toho se hojně využívá při křížení, kdy PDN dodá nově vznikající odrůdy černé zbarvení nezralých plodů. Zralé plody jsou pak často taktéž částečně černé nebo fialové. Jednolitě černé zbarvení je však vzácné.
Nám se taková rostlina podařila ustálit. Vznikla křížením odrůd Pimenta da Neyde a Trinidad Scorpion Green. S největší pravdepodobností jsme tak křížili genotyp pro oranžovou barvu s aktivním genem imim a genotyp pro bílou barvu s aktivním genem clcl.
Tak či tak přivádí křížení se zajímavými barvami či odstíny velmi zajímavé výsledky.
Red
Nejčastější zbarvení, se kterými se setkáme napříč všemi domestikovanými druhy. Červených odrůd je několikanásobně více, než odrůd všech ostatních barev dohromady.
Orange
Najít opravdu oranžovou odrůdu je relativně oříšek, stále jich však existuje poměrně velké množství. Oranžová má ale tendenci tíhnout spíše k různým odstínům.
Yellow
Velmi oblíbené jsou žluté odrůdy pro svítivou barvu svých plodů. Mají zkrátka své kouzlo. Stejně jako oranžové, i žluté odrůdy nalezneme v řadě různých sytostí a odstínů.
White
Poměrně vzácné zbarvení, se kterým se setkáme primárně u druhu C. chinense. Velké množství odrůd mí spíše krémově nažloutlou barvu, ale i se slonovinově bílou se občas setkáme.
Chocolate
Hnědé zbarvení působí u papriky respekt, zejména pokud se jedná o extrémně pálivé krabaté odrůdy. Nalézt lze odrůdy od světle hnědých až po ty, které jsou téměř černé jak bota.
Caramel
Velmi zajímavé zbarvení. Papriky jsou zprvu opravdu karamelové, jak je vidět i na některých plodech zde. V průběhu zrání však chytí načervenalý nádech.
Mustard
Odrůdy tohoto zbarvení zrají do celé palety odstínů od zelené přes nažloutlou či khaki až po téměř bílé. Dá se říct, že každý plod je barevný unikát. "Mustardky" mají také specifickou chuť a zápach.
Green
Skutečně zelené odrůdy jsou v plné zralosti vemi vzácné. Jejich zralost pozná jen zkušené oko nebo lidé s vysokou rozlišovací citlivostí na barvy a jejich odstíny.
Peach
Velmi zajímavé bledě oranžové až bělavé zbarvení, které v poslední době nabírá na popularitě. Na takových plodech je zajímavé, že mají velmi slabou chuť a agresivní a pronikavý pal.
Purple
Jen několik málo odrůd je v plné zralosti navenek převážně fialových. O to větší je však radost každého pěstitele, pokud takovou rostlinu uvidí na své zahradě.
Multicolor
Naopak barevných odrůd s třeba fialovými nebo černými přelivy je poměrně velké množství. Na paprikách tak můžeme spatřít i několik odstínů fialové a oranžové.
Golden-green
S touto barvou se setkáme výhradně u brazilských divokých druhů s černými semeny. Plody jsou až průsvitné, zpravidla nazlátlé a jejich konzistence připomíná spíše želé.
Mimo vyobrazené barvy pak existuje velké množství různých odstínů. Postupně je zde budeme doplňovat. Krom krémově bílé nebo lososové růžové se však setkáme i s velmi zajímavými a relativně vzácnými barevnými kombinacemi. Nám se například podařilo ustálit papriku, která je vě většině případů ve stádiu plné zralosti zcela černá. Uvnitř jsou pak papriky sytě červené až nafialovělé. Zároveň se v poslední době objevily odrůdy označované jako "Stripey", tedy pruhované. Ty mají nejčastěji oranžovou nebo krémovou barvu a jsou podélně lemované červenými nebo oranžovými pruhy. Je tak otázkou času, kdy se objeví další zajímavé barevé variace a jak budou vypadat.