VÝSADBA NA FINÁLNÍ STANOVIŠTĚ

SAZENIC SPÁLENÝCH NA SLUNCI UŽ BYLO AŽ AŽ!

VÝSADBA NA FINÁLNÍ STANOVIŠTĚ

Je polovina května, mrazíky nehrozí, v noci je teplo a přišel čas přesadit naše vymazlené sazenice ven. A i když jsme se o rostliny doposud krásně starali, během jednoho dne můžeme o vše přijít. Jak postupovat a hlavně na co si dát pozor si řekneme v tomto článku.

 


FINÁLNÍ STANOVIŠTĚ


Pod pojmem finální stanoviště se myslí místo, kde budou papriky po posledním přesazení růst, kvést a plodit. Nejčastěji se tedy jedná o skleník či fóliovník, (vyvýšený) záhon, pole, v případě pěstování v nádobách je to typicky terasa či balkon. Uzavřené stanoviště jako skleník má výhodu v tom, že se zde zjara dříve drží vyšší teplota, než venku. Rostliny zde můžeme umístit dříve. Stejně tak nám na podzim prodlouží sezónu, takže pravděpodobně sklidíme více zralých plodů. Zároveň poskytuje ochranu před vnějšími vlivy jako je chladný či silný vítr, kroupy nebo přívalový déšť. Naopak však musíme rostliny vždy zalévat ručně, právě skrze absenci jakýchkoliv srážek. 

Pokud budeme porovnávat volnou půdu a nádoby, oboje má své výhody i nevýhody. Volnou půdu můžeme bohatě rekultivovat. Na podzim můžeme zarýt hnůj, zjara zase promísit s kvalitním kompostem. Půda také přirozeně obsahuje živý ekosystém mykorhizních hub, bakterií a dalších prospěšných organismů. A pokud nemáme vyloženě těžkou jílovitou půdu, je extrémně náročné rostliny přelít. Oproti tomu květináč nám dává možnost plné kontroly nad substrátem i rostlinou. Zvolíme si míru drenáže a přesné složení substrátu. Veškerá hnojiva, která do květináče nalijeme, v něm zůstanou. V případě potřeby můžeme také rostlinu přemístit (i když u opravdu velkých objemů je to v případě vzrostlých rostlin docela oříšek). Naopak však rostliny velmi snadno přelijeme, a to zejména v případě, že budou dlouhodobě stát ve vodě.

Obecně pak papriky preferují slunné stanoviště. Částečné zastínění nevadí, přes poledne, kdy je slunce nejsilnější, naopak není na škodu (ale zároveň ani nutnost). Nicméně převážně či trvale v polostínu nebo dokonce ve stínu rostliny neprosperují. Jak jsme si již mnohokrát řekli, papriky pochází z oblasti rovníku a čím více se přiblížíme k (sub)tropickému klimatu, tím lépe. Výjimkou jsou pouze některé divoké druhy jako C. lanceolatum, které naopak vyžadují stín. Pokud však do stínu umístíme běžné odrůdy chilli, rostliny budou slabé až poléhavé, velmi řídké a s minimem plodů. Pokud je naše jediná možnost skutečně stinné stanoviště, nejlepší řešení je pěstovat zde plodinu, která v takových podmínkách bude prosperovat. A to paprika není. 

 


 SUBSTRÁT PRO VENKOVNÍ PĚSTOVÁNÍ


Papriky preferují či dokonce vyžadují vzdušnou půdu bohatou na organickou složku. Musíme se o ni proto náležitě starat. Při pěstování ve volné půdě (skleník, záhon) o půdu pečujeme i mimo sezónu. Na podzim po vykopání sazenic zem důkladně poryjeme a ideálně zaryjeme koňský hnůj. Ten může být i granulovaný. Taktéž na jaře ještě před výsadbou rostlin zem opět provzdušníme vydatným rytím. Na jaře je vhodné provést tzv. zelené hnojení. Půdu osejeme některou z rychle rostoucích rostlin, jejichž biomasa se rychle rozkládá. Ideální je svazenka. Vysévá se již od dubna a pro svůj růst potřebuje jen 6 týdnů. V polovině května půdu i se svazenkou důkladně poryjeme, čímž ji zapracujeme pod povrch. Zarytá svazenka se začíná pomalu rozkládat, což vede k uvolňování živin, které papriky vstřebává. Zároveň můžeme do půdy spolu se zeleným hnojením přidat i domácí kompost. Důrazně doporučujeme vyvarovat se kompostů z kompostáren, které mohou obsahovat rezidua herbicidů. Ty se do něj dostanou zejména z ošetřených trávníků a pro papriky nebo rajčata jsou silně toické. 

Při pěstování v nádobách si zpravidla každý pěstitel připravuje svou osvědčenou směs. My jsme jich za ty roky vyzkoušeli již několik. Zezačátku jsme používali velký podíl kompostu z důvodu velkého obsahu organické hmoty. Nicméně kompost má tendenci dlouho držet velké množství vody. Zejména čerstvě přesazené sazenice tak vydržely bez zálivky i 2 týdny, během kterých často docházelo k uhnívání kořenů. Dnes používáme dvě různé směsi. První směs se skládá z 8 dílů rašelinového substrátu a 2 dílů kompostu. Vzniklou směs následně smícháme s perlitem v poměru 9 (směs) : 1 (perlit). Tato směs je univerzální a hodí se pro jakýkoliv typ pěstování a hnojení. 

Druhou, "speciální" směs připravujeme smícháním pufrovaného kokosového vlákna (3 díly), rašelinového substrátu (3 díly), domácího kompostu (3 díly) a perlitu (1 díl). Tuto směs pak obohacujeme o granulovanou mykorhizu Bionova MicroLife a Guanokalong prášek z netopýřího trusu. Použití mykorhizy je v tomto případě nezbytné. Kokos jakožto silně inertní médium může způsobovat problémy s kolísavým pH. Mykorhizní a bakteriální kultury pomáhají udržovat stabilní pH v substrátu. I tak je však vhodné hlídat také pH vstupní vody a držet jej okolo 6.0-6.8. Tento typ substrátu používáme u rostlin, kde chceme dosáhnout maximální možné úrody a odpovídá tomu také výběr hnojiv do zálivky a postřiku.

Opomínat bychom neměli také drenáž. Používáme klasický keramzit, kterého nasypeme cca 2-3cm vrstvu na dno květináče. Drenáž je důležitá pro odvod nadbytečné vody z květináče.

 


PROSTOR A ROZESTUPY


Různé odrůdy mají rozdílné prostorové nároky. Na ty je potřeba brát ohled zejména v případě, že rostliny vysazujeme do volné půdy. Květináče můžeme vždy posunout kousek dál od sebe, u rostlin v záhoně to už nejde. Pokud rostliny rostou propletené mezi sebou, zaděláváme si na řadu problémů. Nejzávažnější je rychlé šíření případných škůdců nebo chorob. Propletené větve také často soupeří o světlo, takže jsou vytáhlé, slabé a často se lámou pod váhou plodů. Pokud se jedná o různé odrůdy, je zde daleko vyšší riziko nechtěného volného zkřížení. To nás bude trápit zejména v případě, že na příští rok chceme použít vlastní osivo z těchto rostlin. 

Jak daleko by od sebe rostliny měly být je závislé od konkrétní odrůdy. Nejmenší jsou keříkovité odrůdy (Bolivian Rainbow, Chinese Multicolor, Blue Christmas). Ty mohou růst i 30-50 cm od sebe. Následují polní odrůdy C. annuum jako Jalapeno, Fresno, Ancho apod. Ty mají spíše vyšší a užší charakter. Vysazovat je můžeme 50-60 cm od sebe. Mohutné rozložité keře druhů C. annuum a C. baccatum vysazujeme alespoň 0,8-1 m od sebe. Tato vzdálenost se na papíře může zdát jako velká, po první sezóně ji však každý rychle pochopí. Nejvíce místa pak vyžadují odrůdy druhu C. pubescens (Rocoto, Locoto, Manzano), které mohou mít větve 2-3 metry dlouhé (na každou stranu samozřejmě). 

Rozestupy můžeme zkrátit v případě, že větve vyvazujeme či sazenice pěstujeme s oporou. My používáme lesnické školkařské pletivo s průměrem ok 15x16 cm a výškou 150-180 cm. Sestavíme z něj válec o průměru cca 50 cm, který následně postavíme okolo rostliny. Jakmile sazenice poroste, horizontální větve budou přirozeně oky pletivy prorůstat ven. Když se tak stane, větev do válce z pletiva vždy vrátíme a opřeme ji o nejbližší vodorovnou příčku. Tímto způsobem se nám podaří celou rostlinu udržet na menší ploše. Výsledné rostliny jsou však vyšší a mají vyšší úrodu (na téma proč tomu tak je připravujeme samostatný článek).

 


VÝSADBA


Sazenice, které se chystáme vysadit na finální stanoviště, jsme s největší pravděpodobností doposud pěstovali v regálu pod světly, za oknem, na zimní zahradě či v temperovaném skleníku. Všechny proto mají společnou jednu věc, a sice že nepřišly do styku s UV zářením. Umělé osvětlení toto spektrum zpravidla nevyzařuje a pokud ano, jedná se výhradně o stopové UVA či UVB záření. Slunce však, mimo jiné, vyzařuje ještě nebezpečné UVC záření, se kterými rostliny ještě nikdy nepřišly do styku. Pokud bychom sazenice jen tak přinesli ven, během několika hodin bychom je spálili. A většinou je takové poškození fatální. 

Jistě, můžete namítat, že rostliny pěstované za oknem či ve skleníku přeci využívají přirozeného osvětlení sluncem a jsou tak odolnější, než modelky z pěstebních regálů. Nicméně nesmíme zapomínat, že sklo UV záření filtruje, minimálně tedy ono UVC spektrum. Proto se za oknem neopálíme nejen my, ale ani rostliny. Chtě nechtě tak venku musíme dodržet zásady, abychom rostliny nezlikvidovali. A přiznejme si, po tom jarním maratonu by tak chtěl dopadnout jen málokdo z nás. 

 

STÍN →

Rostliny bychom při prvním přenosu ven měli umístit výhradně do stinného stanoviště. Tedy na místo, kam po celý den nedopadá přímé sluneční světlo. Typicky je to třeba před severní zeď domu, pod venkovní střechu apod. Na takovém místě je necháváme aklimatizovat cca týden. V tuto chvíli se také vyhneme jakémukoliv "otužování", tedy že bychom rostliny tu a tam nosili na slunce. Nic takového, prostě je umístíme do stínu a týden je chodíme pouze zalévat, pokud to bude potřeba. Pokud žádné takové stanoviště doma nemáme, lze zakoupit stínicí síť, kterou nad rostliny napneme.

 

POLOSTÍN →

Následně začneme rostliny na přímé slunce pomalu zvykat. Přeneseme je tedy do polostínu, což je místo, kam dopadá filtrované sluneční světlo. Nejčastěji se jedná o stanoviště pod listnatým stromem, použít však můžeme i netkanou textilii či jemnou krycí síť. Důležité je zkrátka sluneční světlo přefiltrovat, aby na rostliny nedopadalo v plné síle. Je možné, že některé starší listy budou vykazovat známky lehčích popálenin. Zpravidla se jedná o bělavě seschlé okraje listů. Nové listy ale budou na UV záření zvyklé a budou vyrůstat bez jakýchkoliv vad či problémů. V polostínu rostliny necháme další týden.

 

PŘÍMÉ SLUNCE

Takto adaptované sazenice již můžeme bez obav umístit na přímé slunce. Pouze bychom se vyvarovali přesazování za plného poledního slunce, o tom si však ještě povíme za moment. Důležité je, že plné slunce již listy nepopálí. Pokud bychom rostliny na slunce dali bez předchozí přípravy, došlo by k popálení nejen všech starých listů, ale také listových a stonkových pupenů. Rostliny by tedy přišla o veškerou fotosyntetickou plochu i o základ dalšího růstu. V tom lepším případě by se sazenice na 2-4 týdny zastavily, v tom horším by pak zcela uhynuly

 

Určitý typ stanoviště nám může aklimatizaci na slunce usnadnit. Například skleník je skutečně obklopený slunečními tabulemi, které UV záření alespoň částečně filtrují. Rostliny, které přeneseme z vnitřního stanoviště, tak můžeme rovnou vysadit do volné půdy. Skleník stačí první asi týden překrýt netkanou textilií. Rostliny tak nemusíme stále držet v malém květináči. Stejně tak při pěstování venku v záhoně můžeme rostliny okamžitě přesadit přímo do země, pokud je na týden zakryjeme stínicí textilií a na další týden netkanou textilií. Opět tak není třeba rostliny dále držet v malých nádobách

Samotnou výsadbu pak provádíme navečer. Přesazování je pro rostlinu šok a rozhodně bychom jej neměli provádět přes poledne. I když ji po přesazení obratem prolijeme plnou konví vody, stejně na několik hodin silně povadne. A byť se už se druhý den přes noc krásně narovná a vypadá to, jako by se nic nestalo, opět se růst zpravidla na týden může zastavit. Stejně tak přesazování zrána není nejlepší volba, protože za několik hodin rostlinu čeká opět dávka plného spalujícího slunce. Oproti tomu přesazení navečer je šetrné, přes noc se sazenice na nové stanoviště aklimatizuje a od rána pokračuje v růstu, jako by se nic nestalo. 

Proces přesazení je prostý. Doprostřed květináče či do volné půdy vyhloubíme jamku. Rostlinu vydloubneme z květináče a do umístíme do vzniklé jamky. Nijak při tom neporšjeme kořenový bal. Následně ji ještě přihrneme substrátem a zalijeme. Při výsadbě do květináče lijeme tolik vody, dokud nezačne protékat do podmisky. V případě výsadby do volné půdy (skleník, záhon) otočíme na jednu sazenici cca 5l konev. Myslíme také na dostatečné rozestupy mezi sazenicemi. V případě polních odrůd C. annuum necháváme mezi sazenice alespoň 30-50 cm místa. V případě mohutných odrůd C. chinenseC. baccatum nebo C. pubescens umístíme sazenice ideálně 1 metr od sebe.

 


MULČ


Pravidelné vysychání či přehřívání substrátu s sebou přináší více problémů, než jen potřebu častější zálivky. Dochází totiž k zhoršenému příjmu některých prvků, zejména vápníku. Ten je totiž absorbován nejmenšími špičkami kořenů, které jsou pochopitelně z celého balu nejcitlivější. Pokud je substrát příliš suchý nebo rozpálený, dochází k deficitu vápníku v rostlině. Ten se projevuje suchou hnilobou plodů, které, typicky od špičky, začínají měknout a uhnívat. Takto chycený plod je, bohužel, na vyhození. Než totiž stihne dozrát, hnilova poškodí většinu či celý plod. Krom toho ovlivňuje nedostatek vápníku nově vyrůstající listy, které jsou drobné a pokroucené. Zároveň dochází k výraznému zpomalení růstu kořenového balu. Vápník je spolu s dusíkem a draslíkem v trojici prvků, které paprika přijímá v největší míře. Pro zajímavost je příjem vápníku desetkrát vyšší, než v případě fosforu. 

Teď už víme, jak důležitý vápník pro rostliny je. A je nám jasné, že k němu musí mít neustále přístup. Pro zabránění vysychání substrátu je ideální mulč. Tedy vrstva "něčeho", co umístíme do květináče nahoru na substrát. Nejčastější mulč bývá seno či sláma, posekaná tráva, naštěpkované větvičky apod. Zejména v případě trávy však dbejte na to, aby nebyla chemicky ošetřená. Pokud trávu ošetřujete herbicidy, např. aminopyralidem, stopové množství z takového mulče může papriky zabít. Vrstva mulče pak rapidně snižuje množství vody, které se z povrchu substrátu odpařuje. Pomáhá proto v květináči udržovat stabilní podmínky, které napomáhají lepšímu příjmu vody i živin. Navíc pod mulčem vzniká přirozený ekosystém mykorhizních bakterií a hub, které jsou pro rostliny velmi prospěšné.

Problém je spíše v případě přehřívání substrátu. Zejména proto, že se květináče vyrábí primárně černé, na slunci se tak mají tendenci opravdu rozpálit. Asi nejlepší řešení je pořídit světlé pálené květináče. Jejich cena je však dnes opravdu vysoká, navíc nejsou tak odolné, jako plast. Velmi dobře pomáhá zastínění květináče. Ten můžeme párkrát omotat netkanou textilií, případně zahrabat do hromady slámy. Té bychom však potřebovali opravdu hodně a bez nějakého uchycení nám ji vítr rozfouká po celé zahradě. V jakkoli zastíněných květináčích však rostliny obecně prosperují lépe než v těch, které každý den griluje přímé sluneční světlo. 

Zašleme ti akce a tipy k pěstování ve správný čas

Nenechte si ujít žádné novinky.

Ochrana soukromí a nastavení

Abychom mohli přizpůsobit obsah a reklamy konkrétním uživatelům, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat návštěvnost našeho webu, používáme soubory cookie. Informace o vaší práci s webem také sdílíme s našimi partnery pro sociální média, inzerci a zpracování analýzy, a to v souladu s dokumentem Zásady zpracování osobních údajů. V části „Nastavení souborů cookie“ můžete upravit své preference. Používáním tohoto webu vyjadřujete souhlas s používáním souborů cookie.

Povolit vše Povolit bez cílené reklamy | Cookie nastavení