Výsev je téma, které se buď zcela opomíná nebo zbytečně komplikuje a rozebírá do naprosto nežádoucích detailů. Ve výsledku je důležité dodržet pouze 3 jednoduché věci: obstarat kvalitní osivo, dodržet při výsevu konstantní podmínky a zajistit semenáčkům po vyklíčení dostatek světla a čerstvého vzduchu. Toto vše pak také podléhá vhodnému načasování, protože pozdní výsev může být problém stejně tak jako ten příliš brzký.
PŘÍPRAVA OSIVA KE KLÍČENÍ
Následující odstavec je spíše nadstandard. Pravdou totiž zůstává, že semínko vybalené ze sáčku a vložené do vlhkého výsevního substrátu klíčí zcela bez problémů. My sami tak papriky klíčíme a úspěšnost máme 99% (v případě našeho i nově získaného osiva). Před výsevem však můžeme semínka různými způsoby ošetřit. Nejčastější a zároveň nejrozumnější je ošetření povrchu semínek proti houbovým chorobám jako je padlí a jiné systémové houby, tzv. moření. Nejčastěji se za tímto účelem používá prostředek Previcur nebo Polyversum. Semena máčíme dle pokynů v příbalovém letáku. Případně lze povrch ošetřit roztokem hydroxidu sodného či peroxidu vodíku. Tyto látky se však používají spíše při profesionální masové produkty sazenic a začátečníkům jejich použití nedoporučujeme. Zejména peroxidem můžeme embryo v semínku nenávratně poškodit. Dále můžeme semínka máčet v kořenových stimulátorech, které urychlují klíčení a mohou zvýšit míru klíčivosti. V laboratorních podmínkách se používá nejčastěji kyselina giberelová (GA3). Pro naše účely bohatě postačí například Shogun Katana Roots nebo Atonik. V neposlední řadě se semínka často máčí jen v čisté vodě. Semínko je pak před klíčením plně hydratované a nestane se nám, že by se v něm zasekly děložní lístky. Z naší zkušenosti však bohatě stačí hydratace z vlhkého výsevního substrátu. Mimo to existuje spousta domácích rad jako máčení v heřmánkovém čaji, které zde z důvodu nulového účinku rozebírat nebudeme.
KDY A JAK VYSÉVAT
Správné načasování je zásadní krok ke zdárnému předpěstu sazenic. Paradoxně je nejčastější chyba příliš častý výsev. Pokud naopak vysejeme příliš pozdě, nemusíme stihnout úrodu před příchodem prvních podzimních mrazů. Nelze pochopitelně stanovit přesnou časovou hranici, doporučujeme však vysévat 8-12 týdnů před umístěním sazenic ven na finální stanoviště. Nemá opravdu smysl pro venkovní pěstování začínat dříve, než v první polovině února. Určitě se nechceme nikoho dotknout, můžeme však říct, že naše sazenice vysévané pomalu v březnu jsou v polovině května daleko větší než sazenice, které mnozí vysévali v lednu nebo dokonce prosinci. A my jen kroutíme nad zbytečně věnovaným časem a prosvícenými kWh, které jednoduše nejsou vidět. Zásadní rozdíl pak hraje skutečnost, jestli rostliny klíčíme pod světly nebo za oknem. Pod světly lze vlastně vysévat i pěstovat celoročně, musíme však dbát na správné proudění vzduchu, svícení a výživu. V případě výsevu za okno bez použití umělého osvětlení je skutečně moudré začít nejdříve koncem března, kdy je slunce silnější. V opačném případě se sazeničky zezačátku vytáhnou a budou z nich zesláblé špagety. Pokud si nejste jistí, jestli vysévat spíše dříve nebo později, začněte později.
NÁDOBA
Samotný proces výsevu je velmi jednoduchý. Potřebovat budeme osivo, výsevní médium a nádobu, do které budeme vysévat. Z naší zkušenosti vřele doporučujeme zakoupit tzv. minipařeniště či miniskleníčky. Ty se skládají z pevného dna, průhledného víka s větracími otvory a výsevního plata. Výhodou je přehledné rozdělení odrůd do jednotlivých buněk v platu. Výsevní plata mají také dole otvory pro odtok přebitečné vody. Na pak výběr následně máme z několika typů výsevních médií, která do nich umístíme. Mezi ty nejpopulárnější patří klasický rašelinový substrát, kokosové vlákno, výsevní kostky, rašelinové tablety a rockwool.
SUBSTRÁT
Při použití sypkého média (rašelinový substrát, kokosové vlákno) plata substrátem nejprve vyplníme. Doporučujeme plato umístit na pracovní stůl a zasypat jej substrátem. Ten následně po platu rozhrneme tak, abychom jej celé zaplnili. Zbylý substrát sesypeme zpět. Substrát je také vhodné navlhčit ještě před výsevem, lépe se do něj semínka umisťují. Nám se osvědčilo substrát po nasypání do výsevních plat lehce porosit, udělat si kávu a jakmile se vrátíme, je připravený. Pokud používáme výsevní kostky či tablety, před samotným výsevem je navlhčíme a přípravíme dle návodu přiloženého v balení. Následně kostky umístíme do výsevního plata.
JAK NA TO
Semínka vyséváme těsně pod povrch, ne více než 3-5 mm hluboko. Někdo zastává názor, že by se semínko mělo v substrátu nacházet "na placato", aby z něj klíček lépe vyšel. Na papíře to dává smysl, my jsme však nepozorovali žádné problémy zaseknutí klíčku čí děložních lístků semínku, které by souviselo s jeho orientací v substrátu. Zásadní roli hraje fakt, jak moc je semínko navlhčené a jak dobře z něj klíček vyklouzne. I z toho důvodu můžeme klíčit semínka přímo na povrchu substrátu. Osobně se tomu snažíme vyhnout, protože jsou v takovém případě více semena vystavená různým škůdcům. Na klíčivost to však vliv nemá.
Po výsevu celé plato ještě zlehka porosíme, aby se substrát okolo semínek krásně usadil. V případě výsevních kostek či tablet to nutné není. Důležité pak je označit semínka názvem odrůdy. Není nic horšího, než odrůda beze jména, kterou se pak lidi na podzim snaží určit. Můžeme použít zapichovací štítky nebo plánek na papíru. My používáme kombinaci obojího. A to je vše, teď už zbývá jen čekat na první klíčky.
TIP
Kombinujte zapichovací štítky a plánek na papíře pro dvojitou kontrolu. Každou buňku výsevního plata označte štítkem s názvem odrůdy. Celé výsevní plato si pak jednoduše přepište do Excelu. Pokud z nějakého důvodu o štítky přijdete nebo si je vyšprtnete, snadno je přiřadíte zpět pomocí plánku.
JAK SEJEME V GOROLU
Samozřejmě můžeme rostlinkám dopřát také extra péči. Proto se ještě podíváme na přesný postup, jakým semínka klíčíme my. Zásadní změnou bylo, že jsme přestali zcela používat výsevní substrát. Jeho cena je zbytečně vysoká a rostlinky jej ve jednoduše nepotřebují. Používali jsme zeminový substrát, konkrétně BioNova Bio Soilmix, který má nádhernou konzistenci a jsme s ním neskutečně spokojení. Naopak jsme vyzkoušeli také substráty Plagron a hodnotíme jej jako třikrát dražší univerzální substrát nejhorší supermarketové kvality. Tedy stejně jako u hnojiv této značky platí, že marketing je sice skvělý, ale produkty těžce podprůměrné vzhledem k prodejní ceně. Nově jsme však upustili i od samotného substrátu a přešli jsme za účelem výsevu výhradně na kokosové vlákno, případně výsevní kostky Eazy Plug. Následující postup je však aplikovatelný jak na všechna výsevní média.
Výsevní plato vyplníme substrátem, kokosovým vláknem či navlhčenými výsevními tabletami. Zvolené médium obohatíme o mykorrhizních houby a prospěšné bakterie, které se postarají o neskutečně rychlý a masivní nájezd kořenového balu. Konkrétně používáme Orca Liquid Mycorrhizae a King Crab od značky Plant Success. Lahvička je na první pohled drahá, ale i ta nejlevnější vydrží 2-3 sezóny v závislosti na množství sazenic. Skleníček následně zakryjeme a necháme vše pracovat do druhého dne. Celé to po odkrytí víka voní jako čerstvě utržený trs hlívy. Následující den semínka vyséváme tak, jak je psáno výše. Nakonec vše porosíme roztokem Shogun Katana Roots. Tímto jsme pro klíčky připravily tak našlápnuté médium, že doslova před očima vyletí jako rakety. I (a nejen) proto také vyséváme nejčastěji v průběhu března a v květnu mají rostlinky 30-50 cm.
Závěrem bychom ještě chtěli upozornit na různá média pro klíčení, které z vlastní zkušenosti spíše nedoporučujeme. Velmi oblíbené jsou rašelinové tablety Jiffy, se kterými my osobně máme otřesné zkušenosti. Rostlinky jsou v nich oproti klasickému substrátu velmi malé. Navíc je potřeba "ponožku" okolo tablety před přesazováním rozstřihnout, protože se nerozloží a kořeny ji nedokážou prorůst (ačkoliv výrobce garantuje opak). Pro zajímavost jsme našli tyto "ponožky" v 5 let starém kompostu zcela neporušené.
Naopak skvělé zkušenosti máme s výsevními kostkami HGA Garden Eazy Plug, které používáme pro klíčení těch nejnáročnějších divokých druhů. Stejně dobře si vedou kostky Root Riot od Growth Technology. Pokud chceme rostliny pěstovat hydroponicky, volíme výsev do kostek Grodan (Rockwool) či do kokosu. My sami se pěstování v tomto typu média nevěnujeme, z toho důvodu se mu ani zde na stránkách nebudeme věnovat. Pokud zvažujete hydroponické či aeroponické pěstování, doporučujeme obrátit se na přední české growshopy, kde vám se vším profesionálně poradí.
PODMÍNKY BĚHEM KLÍČENÍ
Dostáváme se do snad nejdůležitější části samotného pěstování. Pokud totiž budou podmínky během výsevu špatné, může se stáž, že budeme na první klíčky čekat několik týdnů. A poté zjistíme, že nevzešlo nic nebo jen velmi málo rostlinek. Tímto počínáním si tedy rapidně zkrátíme celou pěstební sezónu. Na co si tedy během klíčení dávat pozor?
VLHKOST A TEPLOTA
Pro zdárné klíčení je stěžejní jediná věc, a to konstantní podmínky. Pokud se budeme bavit o ideálních hodnotách, nejlepších výsledků dosáhneme při teplotě 25-26 °C a vzdušné vlhkosti 100 %. Z vlastní zkušenosti však můžeme říct, že i když bude teplota jen okolo 18-20 °C, ale bude konstantní a bez výkyvů, semínka (mimo superhoty) budou krásně klíčit, jen o nějakou dobu déle. U nás se teplota ve výsevních boxech přirozeně pohybuje okolo 23 stupňů a první semínka klíčí již po 3-4 dnech. Vlhkost pak jednoduše udržujeme uzavřením výsevního minipařeniště příslušným víkem. V případě jiné nádoby pro výsev si pomůžeme plastovým boxem či mísou (ty je vhodné opatřit větracími otvory). Klíčení v otevřeném květináči je zaručený recept na mizivou klíčivost.
STABILNÍ PODMÍNKY
Výkyvy vlhkosti a teplot jsou pro semínka skutečně tím nejhorším, co může být. Absolutní zabiják je tedy klíčení nad starým radiátorem bez termostatu. Když se rozpálí, semínka nad ním vaří a po vypnutí z něj naopak sálá ledový chlad. A tento cyklus se opakuje několikrát denně. Takové pravidelné přehřívání semínek výrazně snižuje jejich klíčivost. Zároveň zde dochází k rychlému vysychání substrátu, které bývá pro čerstvě vyklíčená embrya fatální.Při klíčení nad topením proto doporučujeme umístit pod semínka alespoň "desítku" polystyren, který znatelně zmírní výkyvy teplot a pomůže lépe udržovat konstantní podmínky. Jinak budou rostliny vypadat přesně takto.
MÁTE DOMA CHLADNO?
Pokud máte naopak problém s příliš chladnou teplotou, nejlepší řešení je zakoupení topné desky s termostatem, kterou umístíme pod minipařeniště. Pozor, deska bez termostatu jede neustále na plný výkon. Výsledná teplota se odvíjí od výkonu desky. U silnějších desek, řekněmě okolo 35 W, se může teplota u semínek vyšplhat klidně na 50 °C, což je daleko nad kritickou hodnotou pro jejich přežití. Levnější alternativou, než kupovat termostat, je pak vložit mezi topnou desku a pařeniště třeba 2 cm tlustý polystyren. Pokud si stále nejste jistí, jestli jsou vaše podmínky pro klíčení vhodné nebo je chcete vylepšit a nevíte si rady, ozvěte se. Rádi vám poradíme.
A CO NEPRODLENĚ PO VYKLÍČENÍ?
SVĚTLO
Jakmile zpozorujeme první klíčky, je velmi důležité vše ihned umístit ke zdroji světla. Tedy buď za okno, nebo pod umělé osvětlení. V opačném případě se rostlinky neskutečně vytáhnou a budou připomínat spíše špagety. Obecně se tvrdí, že tento problém vyřeší přesazení rostlinek až po děložní lístky. Ačkoliv to nikdo nechce slyšet, není to pravda. Slabé rostlinky mají tendenci táhnout se ještě nějakou dobu po umístění ke zdroji světla. Stonek se proto může natáhnout klidně na 8-10 cm po první lístky.
PROSTOR
Navíc je pro rostlinu primárně důležitý růst hlavního kořenového balu. Jistě, hypokotyl, tedy stonek mezi kořeny a děložními (prvními) lístky, má schopnost produkovat kořeny. Toto však berme spíše jako malý bonus, zásadní je hlavní kořenový bal. A čím hlouběji rostlinu zasadíme, tím méně prostoru mu na dně květináče zbývá. Kořeny pak narazí na dno a stěny květináče, otáčí se a rostou do středu květináče či podél stěn nahoru. V obou případech nastává problém zejména při dalším přesazování.
VÍCE PROSTORU
Špičky kořenů totiž nejsou tam, kde přirozeně mají být a musí opět změnit směr. Musí totiž prorůst ze středu zpět k okraji nebo svrchu dolů. A ani protrhání kořenového balu problém nevyřeší, protože tento nesmyslný krok naopak rostlinu zbaví velkého množství již existujících kořenů, které ji zásobují vodou a živinami. Praktikám, které rostlinu zbytečně zabržďují nebo nás připravují o velkou část úrody, se však budeme věnovat později. V tuto chvíli bychom téma uzavřeli jednoduše: snažte se nic nepodcenit, o rostlinky se starejte poctivě a eliminujete tím většinu problémů, které vás během předpěstování mohou potkat.
ZÍSKÁVÁNÍ A KONTROLA OSIVA
Na závěr si, bohužel, musíme zmínit něco o nezbytné legislativě. Semínka totiž u nás rozhodně nemůže prodávat ani šířit každý. Šíření osiva je v EU regulované Nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/2031 o ochranných opatřeních před škodlivými organismy rostlin. Při nákupu osiva si proto důkladně zkontrolujte, že jste spolu se semeny obdrželi také rostlinolékařský pas. Ten najdete buď ve faktuře nebo na samotných baleních s osivem.
Vydání RL pasu Vám garantuje bezpečné osivo prosté viru ToBRFV. Tento rostlinný virus je velmi nebezpečný a není radno jeho výskyt podceňovat. Šíří se totiž mechanicky pouhým dotykem, dokáže zlikvidovat celou úrodu a zároveň zamořit zahradu tak, že si na ní následujících let nevypěstujete jedinou papriku či rajče. Tato fakta mají lidé tendence bagatelizovat. Zejména v případě, že o daném tématu naví zhola nic. Pro představu, jaké škody dokáže virus napáchat, doporučujeme přečíst tento článek k zkáze rajčat ve Velkých Němčicích. Vlivem nákazy rostlin tímto virem nejenže přišli o celou úrodu, museli také upravit směr podnikání a dnes se věnují pěstování okurek.
Důrazně tímto také varujeme před nákupem osiva z Číny prostřednictvím portálu Aliexpress apod. V prvé řadě z nakoupených semínek vyrůstají obyčejné papriky a snad nikdy se nejedná o odrůdu vyobrazenou na webu. Hlavně však téměř 100 % takových zásilek, které se ÚKZÚZ podařilo zachytit, byly pozitivní na virus ToBRFV. Kvalitní certifikované osivo není drahé a musíme zdůraznit, že těch pár korun za to riziko opravdu nestojí.
Z evropských zemí je pak tímto virem extrémně infikovaná Itálie. Po nákupu osiva také důkladně zkontrolujme jeho kvalitu. Semena by měla mít v rámci jednoho balíčku stejnou barvu a velikost. Neměly by se zde nacházet žádné fragmenty, polámaná semínka apod. Zdravá semínka mají většinou slámově žluto-šedou barvu (C. annuum, C. chinense, C. frutescens, C. baccatum), případně hnědočernou (C. pubescens). Semínka by zároveň neměla být tenoučká jako papír. Takové osivo pochází z nezralých plodů, není plně vyvinuté a tedy neklíčí. Zároveň by se na semínku neměly nacházet tmavé skvrny či okraje. V případě nespokojenosti s osivem se obrátíme na prodejce a řešíme reklamaci osiva (to pochopitelně platí i pro náš e-shop, každému může někdy ujet ruka).