Plody: Robustní, spíše podlouhlé, mírně zakroucené a na povrchu velmi zvrásněné. Měří asi 4-6 cm na délku a okolo 2-3 cm na šířku. Zprvu jsou tmavě zelené, po dozrání výrazně zesvětlají do zelenožluté, místy někdy až bělavé barvy.
Chuť a pal: Chuť kultivarů zbarvení mustard se velmi těžko popisuje. Dochází zde totiž k zadržení chlorofylů i syntéze karotenoidů, což má zásadní vliv na výslednou chuť. Některým lidem tyto kultivary velmi voní i chutnají, jiní je nemohou vystát. Aroma je totiž skutečně "voňavkovité", zemité a extrémně kořeněné. Pal je vysoký, pohybuje se okolo 1 milionu SHU.
Rostlina: Spíše středně vysoký až vyšší keřík dorůstající výšky okolo 0,8-1 m a průměru koruny kolem 0,7-1 m. Rostliny plodí zpravidla ve dvojicích, výjimečně vyrůstají plody jednotlivě nebo naopak v trsech po 3-4. To se projevuje vysokými výnosy tohoto kultivaru.
Původ: Bhut Jolokia pochází z indického Assamu, kde byl kultivar objevem zbytkem světa roku 2006. Zde se rozšířila z Bhutánu, se kterým sdílí Assam hranici a odkud je také odvozeno jméno kultivaru. Bhut Jolokia v překladu znamená "bhutánské chilli", anglicky tedy Bhutanese chilli a nikoli ghost pepper. Bohužel se tento naprosto zpackyný překlad natolik zažil, že o významu skutečného názvu téměř nikdo neví. Zajímavostí je, že molekulární analýzy prokázali mezidruhovou genetickou skladbu kultivaru Bhut Jolokia, konkrétně se jedná o C. chinense x C. frutescens. Nejedná se tedy o čistý C. chinense, jak se opět velmi chybně uvádí. Postupem času se odštěpily všechny možné barevné varianty jako Yellow, Peach, Chocolate, Caramel, Mustard, White aj.